Arama

21 ayda 92 kişi köpek saldırısında öldü

Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkı Savunma Derneği Başkanı Murat Pınar, kızının hayatını kaybettiği 5 Mart 2022 tarihinden bugüne kadar 40’ı çocuk 92 vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi

15/12/2023 16:26 | Son Güncelleme : 30/05/2024 07:21 | Iğdır Gündem


21 ayda 92 kişi köpek saldırısında öldü

Antalya'da 5 Mart 2022’de sahipsiz köpeklerin kovalaması sonucu kamyonun altında kalan ve tedavi gördüğü hastanede 23 gün sonra hayatını kaybeden 10 yaşındaki Mahra Melin Pınar’ın babası Murat Pınar "Güvenli Sokaklar ve Yaşam Hakkı Savunma Derneği"ni kurarak, sokak köpeklerinin toplatılmasını, kısırlaştırıldıktan sonra da barınaklarda yaşamasını sağlamak için mücadele veriyor.

"BAŞIBOŞ KÖPEK POPÜLASYONUNUN 15 MİLYON OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUZ"

Kızının ölümünden sonra başı boş sokak köpeklerinin toplanmasıyla ilgili sürekli bir mücadele verdiğini ifade eden Pınar, "2022 Yılının Mayıs ayında başlattığımız mücadele çok iyi yerlere geldi. Sokakta ki başıboş köpek popülasyonu o zamandan beri arttı. 10 milyon olarak açıklanan bu sayının şu anda 15 milyon olduğunu tahmin ediyoruz. Aynı zamanda köpeklerin toplanmasında yapılan çalışmalar hız kazandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın son açıklamasında da bu konuya değindiği için kendisine teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın, 'Sokak köpeklerinin yerleri barınaklardır' sözünü bir talimat olarak kimse algılamadı. 5199 no'lu kanun değişmediği sürece belediyelerin eli kolu bağlı" dedi.

"BİR ÇOCUĞUN BU VAHŞETİ YAŞAMASINA GEREK VAR MI?"

Sokak hayvanlarının bir an evvel toplatılması gerektiğini belirten Murat Pınar, "Her geçen gün bir çocuğumuzu kaybediyoruz. En son perşembe günü Tunahan'ı paramparça ettiler. Babası, 'çocuğumu ısırmamışlar, yemişler' diye isyan etti. Bir çocuğun bu vahşeti yaşamasına gerek var mıydı? Çocuklarımızı bu işten kurtarmak için yeni yaşam alanları yapılmasını, elimizden ne imkan varsa kullanıp köpeklerin bir an evvel toplanması gerekiyor. Bu bizim dernek olarak en büyük talebimiz" diye konuştu.

"40’I ÇOCUK 92 VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ"

Kızının hayatını kaybettiği günden bugüne kadar 40’ı çocuk 92 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Pınar, şunları söyledi:

"Kızımı kaybettiğim gün bu mezarın içine girip kefeniyle koyarken ona 'başka Mahra'lar ölmesin diye mücadele edeceğim' dedim. Ancak o günden bugüne kadar haberlere düşen, kesin kayıtlı ve teyitli olan yaklaşık 40 çocuğumuzu, 52 de yetişkinimizi kaybettik. Hiçbir faydası olmayan ağzında 42 diş olan hayvan için 92 vatandaşımızı kurban vermişiz. Daha kaç kurban vermemiz gerekiyor ki, herkesin ayaklanıp bu işe el atması gerekiyor. İnşallah bir an evvel bu iş çözülecek."

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yahudileri ölüm korkusu sardı

Yahudileri ölüm korkusu sardı

Savaşın başladığı 7 Ekim'den bu yana 370 bin yahudi israili terk etti. israilin sonunu görenler yavaş yavaş kaçmaya başladı

5 ay önce
'Miras' yalanıyla 1 milyar 650 milyonluk vurgun

'Miras' yalanıyla 1 milyar 650 milyonluk vurgun

Banka hesabındaki 1 milyar 650 milyon dolar tutarındaki miras kalan parasını, Türkiye’ye yabancı yatırımcı getirmesi halinde yüklü miktardaki vergi ve harçlardan muaf tutularak alabilecekleri yalanıyla kandırdıkları 23 kişiyi, 23 milyon euro dolandıran 18 sanık hakkında mütalaa açıklandı. 6 sanık için 230’ar yıla kadar hapis cezası istendi.

5 ay önce
Katil İsrail, Filistin'de katliam yapıyor

Katil İsrail, Filistin'de katliam yapıyor

Katil İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de, öldürülenlerin sayısı 18 bin 412'ye yükseldi.

5 ay önce